Anglická slovní zásoba

Po kliknutí na samostudium najdete v první části slovní zásobu. Ta se skládá z mnoha prvků – jsou to různé druhy zkoušení náhodně vybrané slovní zásoby.

Nechybí ovšem ani užitečný rejstřík pro případ, že hledáte nějaký konkrétní jev. K problematice si pak můžete přečíst teorii a udělat nabízená cvičení.

Jedna z velmi oblíbených částí naší aplikace jsou okruhy slovní zásoby. V záložce „tematické okruhy“ najdete desítky různých oblastní slovní zásoby, které jsme pro vás předem vytvořili.

Pozn.: K dispozici ovšem máte pouze okruhy na vaší jazykové úrovni (kterou jste si zvolili v nastavení) TTT. Pokud chcete vidět všechny nabízené okruhy, je třeba navštívit rejstřík.

Zde si vyberete okruh, který si chcete procvičit a aplikace vám nabídne hned několik způsobů testování:

V nastavení si můžete zvolit, zda chcete zkoušet po menších dávkách 15 slov, či celý okruh najednou. Program si pamatuje, kde jste udělali chybu a po vyhodnocení se k problematickým slovníčkům můžete vrátit.

Kromě klasického zkoušení z angličtiny do češtiny a naopak si můžete vyzkoušet zkoušení podle definice slov, či slovní diktát či doplňování slov do vět.

Mezi zábavnější způsoby zkoušení patří tzv. „bleskové obrázky“, kde uslyšíte slovo a musíte vybrat ze dvou různých obrázků ten správný. Pokud se vám bude dařit, počet obrázků se během zkoušení zvýší na čtyři:

Další zábavný způsob zkoušení je hra „nevybouchni“, která je obdobou známé „šibenice“.

Oběšence, který nebyl úplně pro děti vhodný ani politicky korektní, jsme nahradili otevíráním truhly s pokladem a bombou, u které hoří doutnák.

Pokud si ovšem netroufáte slovíčka zkoušet rovnou, můžete si nejprve okruh projít v seznamu, kde najdete překlady slov i příkladové věty a také je zde možnost si slovíčka (a některé příkladové věty) poslechnout.

Máme zde dokonce možnost si slovíčka vytisknout a to buď ve formě podrobného či zjednodušeného seznamu, nebo jako oboustranné kartičky.

Většinu slovíček v naší aplikaci si můžete i poslechnout. Nahrávky pro nás připravují rodilí mluvčí v britské a americké angličtině. To platí i pro stovky příkladových vět u jednotlivých slovíček (a v jiných cvičení).

V současné době máme v databázi více než 23 000 slovíček a přes 30 000 příkla­dových vět – a počty stále rostou.

V části Okruhy slovní zásoby ale najdete více záložek:

Tematické okruhy jsou předem nadefinované okruhy slovní zásoby, které jsme si právě představili. Dále zde máte část mé okruhy, kde si můžete sami vytvořit své vlastní okruhy.

Přidávat si sem můžete například slovíčka ze školní učebnice, nebo neznámá slovíčka, na která narazíte při čtení knih nebo sledování filmů. Lehce sem dosadíte i jakákoli neznámá slovíčka, na která narazíte v naší aplikaci – podrobnosti si řekneme v části „oblíbené“.

Okruhy, které si vytvoříte, pak můžete sdílet se skupinou, pokud jste v nějaké členem (podrobnosti níže). Svůj okruh také můžete sdílet i se všem ostatními uživateli aplikace. Proto zde najdete záložky sdílené okruhy (všechny okruhy, které ostatní uživatelé sdíleli) a sdílené se skupinou (okruhy, které jsou sdílené v rámci skupin).

Se všemi okruhy slovní zásoby – ať předdefinovanými nebo vytvořenými vámi či jinými uživateli, se pracuje stejně. Máte tedy možnost si je prohlížet a procvičovat je více způsoby.